Job Title

ARt faırs

16. CONTEMPORARY İSTANBUL 

sm_nomade_high.jpg

ŞÜKRAN MORAL

PORTRELER

16. CONTEMPORARY İSTANBUL 

Faar Gallery, 5- 10 Ekim tarihlerinde Şükran Moral’in “Portreler” isimli solo sergisiyle 16. Contemporary İstanbul’da yer alacağını duyurmaktan gurur duyar.

Fuarın gerçekleşeceği Tersane İstanbul’da seksenli yıllarda işçi olarak çalışan Şükran Moral, o dönemlerde çevre kirliliğine dair yazmış olduğu yazı ve şiirlerine eşlik eden portreleriyle birlikte yıllar sonra uluslararası sanatçı kimliğiyle geri dönüyor.

Otobiyografik bir özellik taşıyan “Portreler” sergisinde travmatik olaylar sonrası oluşan kırılganlık duygusunu Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde gerçekleştirdiği performans portresi üzerinden; kadınların kimlik oluşturmada kostümlerin etkisini yine o rollere bürünerek “Bordello” ile ve sürgün olmayı, göçmen bir sanatçının öfkesini “Speculum” ve “Bülbül”  isimli performans portreleriyle sunuyor.

“Portreler” Şükran Moral’in uluslararası bir sanatçı olma yolunda yaşadığı duygusal kırılmalar ve performans pratiğinin bu yola nasıl eşlik ettiğine dair biyografik izler de taşıyor.

Selected Works | Seçilmiş İşler

VISIT US